poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Jak się leczą za granicą

Interesujący specjalista SEO i copywriter Szymon Owedyk w jednym ze swoich kursów online przypomina, że żeby zostać copywriterem, należy przez 30 dni po 10 minut pisać blog. Nie wiem, czy zostanę copywriterem, ale że blog należy pisać, to prawda.

Jak wiadomo, w Wielkiej Brytanii nie trzeba być zatrudnionym, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne w NHS. Po wojnie leczenie stało się bezpłatne. Podzielę się kilku spostrzeżeniami z tego poletka. Gdy jakiś Polak leczy się w Polsce u psychologa i bierze leki, to po przyjeździe do Anglii wystarczy, że ma proof adress i może zapisać się do przychodni zdrowia, czyli w skrócie GP. Po wstępnej wizycie u lekarza ogólnego, zostaje umówiony na spotkanie z pielęgniarką psychiatryczną w przychodni. Po, z zasady, kilkunastu dniach odbywa się wizyta, na której pielęgniarka robi wywiad z pacjentem, spisuje leki, jakie pobiera i w zależności, jaki jest stan pacjenta, umawia następną wizytę w krótszym lub odleglejszym terminie. Pielęgniarka informuje, że skontaktuje się z lekarzem psychiatrą z kliniki i przekaże mu istotne dane o pacjencie i lekach. I sama pielęgniarka wypisuje na miejscu receptę, którą można zrealizować w aptece. Lekarstwa nie są tanie, ale powyżej 60 roku życia są wydawane bezpłatnie, a także w wyniku występowania pewnych schorzeń, między innymi cukrzycy itp.



System darmowego leczenie ma taką wadę, że bardzo trudno uzyskać skierowanie na psychoterapię w ramach NHS. W stanie krytycznym chorzy psychicznie mogą się leczyć w klinikach, gdzie mają zapewnioną dobrą opiekę, lecz po poprawie stanu zdrowia psychicznego, kiedy chorzy opuszczą szpital, niemal nie mają szansy na kontynuację bezpłatnej psychoterapii w ośrodkach zdrowia publicznego. W prywatnym gabinecie sesja psychoterapii indywidualnej kosztuje naprawdę sporo i nie każdego na to stać.

Dlatego Polacy w Wielkiej Brytanii, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nie stać ich na prywatne sesje terapeutyczne, coraz częściej korzystają z pomocy polskich psychologów online, ponieważ taka forma psychoterapii jest równie skuteczna, ale o wiele tańsza od stacjonarnej.

Dawno już minęło tych 10 minut i należy kończyć z pisaniem. Na dodatek więc tylko wspomnę jeszcze, że w Wielkiej Brytanii wiele czynności wykonują pielęgniarki zamiast lekarzy. I tak wizytę, którą w Polsce wykonuje lekarz specjalista diabetolog, tam przeprowadza odpowiednio wykwalifikowana pielęgniarka diabetolog. Zamiast lekarza okulisty, jak to ma miejsce w Polsce, tam niezbyt skomplikowane badania okulistyczne również wykonuje pielęgniarka, następnie wyniki są odsyłane do centrum badawczego, gdzie są analizowane pod względem wystąpienia zagrożenia dla pacjenta. Oszczędza się na kosztownym kształceniu akademickim tak wielkiej liczby specjalistów, których i tak brakuje, i na pensjach - pielęgniarce nie trzeba płacić tak wysokiej pensji, jak lekarzowi. Trochę inaczej, jak u nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz