GRASZ W ZIELONE?
Nawiązując do tytułu można zadać pytanie, czy aby botanicy nie wyhodowali nowy gatunek szpinaku lub buraczków uodparniajacych na depresję? Jak zobaczymy, coś jest na rzeczy...
Chłodna jesienna pogoda jest często połączona z przeziębieniem, bólem gardła i grypą. Poziom naszego nastroju wtedy się obniża. Jak sobie zapewnić dobre samopoczucie przez cały rok? Jest na to proste rozwiązanie. Nasze ciało musimy poddać detoksykacji, w czym najlepiej pomoże nam tak zwana zielona żywność.
Bólu glowy najczęściej pozbywamy się zażywając odpowiednią pigułkę, która sprawi, że dolegliwość znika. W podobny sposób radzimy sobie z bezsennością czy problemami żołądkowymi – na wszystko istnieje proszek, który nam pomoże. Ale czy w ten sposób na pewno problem zostaje rozwiązany? Ból znika, przyczyna bólu jednak pozostaje, tylko przez jakiś czas nie odczuwamy przejawów chorobowych. Źródło schorzenia jednak pozostaje ukryte gdzieś wewnątrz ciała, a do tego owe wspaniałe pastylki zatruwają nasz organizm niepożądanymi substancjami toksycznymi.
Dietetycy na całym świecie zaczynają promować tak zwany trend green foods – zieloną żywność. Główną zasadą zielonej żywności jest to, że nasz pokarm powinien zawierać dużą ilość składników roślinnych w stanie surowym. Zielona żywność posiada kompleks mikroelementów; w praktyce oznacza to, że zawiera w idealnie zrównoważonym stosunku niemal wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Świeże warzywa oczywiście również możemy traktować jako zieloną żywność. Dietetycy wskazują jednak na jeden zasadniczy problem. Otóż w ciągu dnia, jak twierdzą, nie jesteśmy w stanie spożyć dostatecznej ilości warzyw. Natomiast odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych można znaleźć w młodym jęczmieniu oraz aldze słodkowodnej, nazwanej Chlorella Pyrenoidosa.
Zasadniczo można się zgodzić z tym twierdzeniem, jednak należy podkreślić, iż wystarczającą ilość składników odżywczych również zawiera dzienna porcja złożona od trzech do sześciu szklanek soku sporządzonego ze świeżych warzyw. Taka dawka soku potrafi usprawnić funkcje cielesne i stworzyć warunki dla długiego i zdrowego życia. Dlatego na końcu podaję link do serwisu z przepisami na soki naturalne poprawiające zdrowie psychiczne i fizyczne.
MŁODY JĘCZMIEŃ I ALGI CHLORELLA
Młody jęczmień posiada silne działanie antyoksydacyjne, dzięki któremu zwalnia się tempo starzenia organizmu. Jego działanie detoksykacyjne przyspiesza procesy leczenia w naszym organizmie.
Większość chorób rozwija się w środowisku kwaśnym i beztlenowym. Początkowo zaczynamy odczuwać zmęczenie, a potem pojawiają się choroby. Młody jęczmień pomaga w stanach przekwaszenia organizmu powstałych przez stres i niewłaściwe odżywianie. Sok z młodego jęczmienia pozytywnie wpływa na psychikę a nawet – okazuje się – może działać łagodząco w stanach depresyjnych.
Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku naukowcy japońscy zaczęli badać właściwości lecznicze algi słodkowodnej Chlorella Pyrenoidosa. Algi te hoduje się między innymi na Tajwanie, gdzie w ciepłym klimacie mają idealne warunki do rozwoju. Dzięki słońcu Chlorella jest najobfitszym źródłem chlorofilu na naszej planecie. Ponadto zawiera
50 % białka, 20% sacharydów i 10% tłuszczu, wiele witamin i minerałów.
50 % białka, 20% sacharydów i 10% tłuszczu, wiele witamin i minerałów.
Działa antystresowo – Chlorella zawiera aminokwas, z którego tworzy się serotonina, hormon radości i szczęścia. Wraz ze spadkiem poziomu serotoniny przychodzi na człowieka depresja i zmęczenie. Na marginesie dodam, iz wieczorem ciało zamienia serotoninę w melatoninę, dzięki czemu jest nam łatwiej zasnąć.
Jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne, to Chlorella działa profilaktycznie przeciwko rakowi, normalizuje stany zapalne, owrzodzenia i alergie, chroni serce i naczynia, obniża cholesterol oraz pomaga diabetykom. Gdy idzie o zdrowie psychiczne, ma pozytywny wpływ na nasz system nerwowy, polepsza sen oraz redukuje zespół przewlekłego zmęczenia.
Spreparowany sok z młodego jęczmieia oraz alga słodkowodna Chlorella są specyfikami najbardziej skutecznymi, ale cenowo nie należą do najtańszych. Przykładowo trzeba zapłacić 155 zł za opakowanie, które wystarcza na 100 dni dla jęczmiena i 60 dni dla algi Chlorella. Żeby stosowanie zielonej żywności przyniosło pozytywne efekty dla naszego organizmu, trzeba ją spożywać przez dłuższy czas – około pół roku. Dziwi, dlaczego w Polsce nikt dotychczas nie podjął się ekologicznej hodowli owsa, który – po odpowiedniej obróbce – sprzedawano by z zyskiem jako zieloną żywność? Nikt nie chce być trendy green foods? (A może jednak są już rodzimi producenci!?)
NA CO SĄ DOBRE SOKI WARZYWNE?
Można wybrać inne rozwiązanie – świeże soki warzywno-owocowe, które zawierają dużą ilość składników roślinnych w stanie surowym. Kupione w sklepie soki to zazwyczaj koncentraty rozcieńczone wodą, często z dodatkowymi barwnikami oraz cukrem i prawie zawsze z dodatkiem konserwantów. Ja proponuję, by ze świeżych owoców i warzyw w domu wycisnąć sok samemu. Jedna szklanka naszego soku będzie zawierać tyle wartościowych składników, co kilka całych warzyw lub owoców.
Oto kilka najważniejszych zasad, które podaję za serwisem www.soki-naturalne.com
- Maksymalna ilość soków dla "początkujących" to 3 szklanki (230 ml) dziennie. Z czasem można dojść do 6 szklanek.
- Przepisy soków przygotowane są dla osób dorosłych, dzieci poniżej trzynastego roku życia nie powinny pić więcej niż 150 ml soku. Poza tym zawsze należy im podawać sok rozcieńczony z wodą, jest to konieczne, ponieważ soki, z reguły gęste i skondensowane, mogą sprawiać kłopoty młodemu układowi trawiennemu.
- Soki im świeższe, tym lepsze. Starajmy się spożywać soki tego samego dnia, którego zostały wyciśnięte. Jeśli chcesz sok przechowywać dłużej, to koniecznie trzymaj go w lodówce zamknięty w hermetycznym pojemniku (naczyniu), najlepiej szklanym.
- Nigdy nie mieszaj soków owocowych z warzywnymi, by uniknąć sensacji żołądkowych. Wyjątkiem tutaj jest marchew i jabłko.
- Jeśli chorujesz na jakieś choroby przewlekłe, warto abyś skonsultował się z lekarzem i posłuchał jego rad. Na przykład cukrzykom zaleca się poprzestanie na sokach warzywnych.
Za serwisem:www.soki-naturalne.com podaję kilka przepisów soków na poprawę naszej kondycji psychicznej.
Przepis na sok dla wiecznie zmęczonych osób
- 115 ml mleka;
- 2 grube plasterki ananasa;
- 1 mango;
- 1 banan przetarty.
- 115 ml mleka;
- 2 grube plasterki ananasa;
- 1 mango;
- 1 banan przetarty.
Przepis na sok dodający energii
- 1 mango;
- pół średniego ananasa;
- 1 banan;
- 140 ml mleka lub jogurtu;
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych;
- pół łyżeczki miodu.
- 1 mango;
- pół średniego ananasa;
- 1 banan;
- 140 ml mleka lub jogurtu;
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych;
- pół łyżeczki miodu.
Przepis na sok na bezsenność
- 125 gram kalafiora;
- 125 gram kiełków fasoli;
- 2 duże marchwie
- 125 gram kalafiora;
- 125 gram kiełków fasoli;
- 2 duże marchwie
Przepis na sok niezbędny przy wytężonej pracy umysłowej
- 2 pomidory;
- 6 liści czerwonej kapusty;
- ćwiartka dużego ogórka.
- 2 pomidory;
- 6 liści czerwonej kapusty;
- ćwiartka dużego ogórka.
Przepis na sok polepszający koncentrację:
- półtorej dużej marchwi;
- 7 dużych liści szpinaku;
- 2 łodygi selera naciowego.
- półtorej dużej marchwi;
- 7 dużych liści szpinaku;
- 2 łodygi selera naciowego.
Przepis na sok niwelujący codzienny stres: .
- 125 gram kapusty włoskiej
- ćwiartka buraka;
- 4 pomidory.
- 125 gram kapusty włoskiej
- ćwiartka buraka;
- 4 pomidory.
Polecam serwis – Przepisy na naturalne, zdrowe soki owocowe i warzywne , gdzie można znależć pełny zestaw recept na soki poprawiające naszą kondycję psychiczną, a więc: na bezsenność, na zwiększenie energii życiowej, na zmęczenie, oraz zestaw soków dla zdrowia fizycznego: soki dla zdrowych oczu, pięknych włosów, zdrowej cery, na przeziębienie i ból gardła, na skurcze mięśni, na ból głowy i migrenę oraz wiele innych przepisów na pyszne, zdrowe soki warzywno-owocowe, które leczą.
SMACZNEGO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz